Všetko začalo potrebou mať niekoho, o koho by sme sa mohli starať, a kto by nám na oplátku vypĺňal voľné chvíle. Po niekoľkých rokoch skúmania a čítania dostupnej literatúry sme sa jasne rozhodli pre naše národné plemeno.

Výber šteniatka bol impulzívny, bola to láska na prvý pohľad. Gara z Oravy bola naše prvé šteniatko od Jožka Straku. Zmätené pohľady v aute na ceste do nového domova nás nenechali chladnými a od toho momentu sme vedeli, že to bude náš maznák.

Zadovážili sme si šteniatko pre radosť, aby sme mali priateľa a spoločníka, avšak po ôsmich mesiacoch k nám pribudol dva a pol ročný Bref Karpatská svorka. Bol úžasný- pokojný, poslúchal aj na pohľad, nieto ešte na povely, majestátny, s podmanivým pohľadom. Má veľmi dobrú povahu a predstavoval typ psa, aké sa nám páčia najviac. Našťastie je Bref typický sangvinik a po zmene majiteľky sa rýchlo adaptoval a začal si naplno užívať chvíle s nami.

Samozrejme veľmi mu k tomu pomohlo, že si výborne rozumel s našou Garou z Oravy. Bref mal za sebou už absolvované niektoré podmienky k uchovneniu, ktoré sme dokončili v nasledujúcom roku a spolu s Garou boli uchovnení v rovnaký rok.

Registrácia chovateľskej stanice bola logickým vyústením splnením podmienok chovnosti u oboch našich psov.