Československý vlčiak ako plemeno patrí k najmladším plemenám vôbec, a jeho históriu ešte dnes píšu práve všetci majitelia a chovatelia pod záštitou FCI. To, čo dnes poznáme ako plemeno s pomerne ustálenými exteriérovými a povahovými vlastnosťami, začalo v 50. rokoch minulého storočia ako experiment Československej armády. Jeho účelom bolo overenie si prínosu prilievania krvi karpatského vlka na dosiahnutie zvýšenia odolnosti, vytrvalosti a zlepšenia zdravotného stavu nemeckého ovčiaka s cieľom lepšej ochrany našich štátnych hraníc.
Na foto: vlk Šarik
Cieľom spočiatku nebolo vytvoriť nové plemeno, ale vyšperkovať vlastnosti nemeckého ovčiaka. Krížence a ich ďalšie generácie boli preto podrobované pozorovaniam a boli analyzované ich predpoklady k výcviku, či väzby na človeka a ostatných psov. V rokoch 1964 — 1965 boli zverejnené prvé výsledky experimentu a v tejto dobe sa začala zhmotňovať aj myšlienka využitia krížencov na založenie samostatného nového plemena. Tieto krížence totiž dosahovali pozoruhodné výkony pri vytrvalostnom behu, mali výrazne lepší čuch a sluch, lepšie orientačné schopnosti, predpoklady na prácu za šera a v noci, vysokú odolnosť voči výkyvom počasia a lepšie predpoklady na zdravie pri práci v záťaži. Myšlienka nového plemena sa ale u chovateľov nemeckého ovčiaka s porozumením nestretla. Ich negatívne reakcie sťažovali aj snahu o uznanie nového plemena. Žiadosti o registráciu plemena boli opakovane zamietnuté v rokoch 1970 a 1976, hoci v tom období bolo v ozbrojených zložkách a v rukách civilných chovateľov už viac ako 150 jedincov.
Na foto: jeden z vrhov Šarika
V 70. rokoch minulého storočia sa všetok chov presunul na slovenskú stranu hraníc, do chovateľskej stanice Pohraničná stráž Malacky, pod vedením mjr. Františka Rosíka. V českej časti Československa, bol projekt zastavený a chov zlikvidovaný. Niektoré jedince ostali v rukách civilistov, ale bez ďalšieho riadenia chovu. Nastalo 10-ročné obdobie, kedy sa chovalo iba na Slovensku a všetky ďalšie psy v českom chove v 80. rokoch boli dovezené zo Slovenska. V roku 1982 bolo plemeno československý vlčiak uznané ako národné plemeno vtedajším Federálnym výborom chovateľských zväzov ČSSR. V tom istom roku v Brne bol založený Klub chovateľov československého vlčiaka s pobočkami v Prahe a Bratislave. Slovenská pobočka disponovala väčšou časťou chovných zvierat a mala aj niekoľkonásobne viac členov. V roku 1989 v Helsinkách bolo plemeno uznané aj medzinárodne zo strany FCI, keď bol schválený jeho štandard. Po desiatich rokoch bolo nutné plemeno znovu obhájiť, čo sa podarilo. Vďaka vyššej aktivite slovenskej pobočky klubu a širšej chovateľskej základni ostalo plemeno po rozdelení Československa pod patronátom Slovenska a patrí medzi naše štyri národné plemená.
Na foto: potomok Šarika
Slovenský patronát nad plemenom
V súvislosti s históriou plemena, vznikajú často v diskusiách spory o tom, ktorá krajina sa po rozdelení Československa dá považovať za kolísku plemena. Preto je dôležité si ujasniť pojmy. Pán Hartl je otcom projektu a priviedol na svet krížence v Česku. Vojenský experiment prilievania vlčej krvi do nemeckého ovčiaka mal však pôvodne slúžiť na revitalizáciu nemeckého ovčiaka a nie na vznik nového plemena. Za vznik krížencov nesie p. Hartl nezastupiteľnú a jedinečnú zásluhu. Niečo iné je ale pojem plemeno, kedy vznikalo a z čoho vznikalo, a kde bola chovateľská základňa v čase uznania plemena. Aj dnes sa bežne mixujú nemecké ovčiaky s belgickými pre armádne a policajne účely, taktiež za účelom zlepšenia vlastností nemeckého ovčiaka. Krížence sa evidujú a to po celom svete, vrátane ČR a SR. Ak sa zajtra rozhodnú napríklad Francúzi, že začnú pracovať na uznaní týchto mixov ako nového plemena, prejdú si tú strastiplnú cestu, preukážu jeho čistotu niekoľko generácií dozadu a jeho udržateľnosť a životaschopnosť, majú šancu, že im po pár rokoch plemeno uznajú. V tom prípade uznajú ako krajinu pôvodu plemena a aj patronát Francúzsku, pretože tam vznikla iniciatíva, tam bola preukázaná genetická základňa a to bez ohľadu na to, že krížence sú všade vo svete, aj v SR či ČR, a že BO je z Belgicka a NO z Nemecka. V Českej republike, medzi rokmi 1971 a 1981 sa nenarodil ani jeden vrh krížencov NO a vlka. Následne si chovatelia začali privážať šteňatá iba zo Slovenska. Ak preto hovoríme o plemene v čase jeho uznania, vzniklo v slovenskej časti Československa, z iniciatívy Slovákov. Samozrejme, vďaka patrí aj množstvu chovateľských armádnych, aj civilných osobností z oboch strán hranice. V Malackách slúžili Česi, a v Libějovicích zasa aj Slováci. Ak sa máme vyhnúť neustálemu doťahovaniu, je nutné rozlišovať medzi krížencami a medzi plemenom. Ak to máme zhrnúť, bez p. Hartla by neboli krížence, bez p. Rosíka by nebolo plemeno. V pohraničnej stráži sa krížilo viacero plemien a prebiehalo viacero experimentov. Do služby sa zaraďoval novofundlandský pes, bradáč, rotvajler, ale aj kríženci dobermana, nemeckej dogy a boxera a viacero iných. Všetky tieto experimenty však zlyhali a boli ukončené. Ukončený bol aj experiment kríženia nemeckého ovčiaka a vlka. Z experimentu sa ale stala láska a československý vlčiak ako jediný z projektov prežil a žije dodnes, na oboch stranách hranice bývalého Československa.
Na foto: Malacky, 1971-1974
Fotografie: Radek Lev
ODPORÚČAME:
Peter Nevolný: História vzniku plemena československý vlčiak (2017)
Jedinečná publikácia s uvedenými písomnosťami a fotografiami o začiatkoch nášho národného plemena. Sme hrdí, že sme sa na vydaní knihy mohli svojou troškou podieľať aj my.